Henk Medema
10
MAY

De Grote Spirituele Shift - Christendom in Beweging, Brian McLaren

DE GROTE SPIRITUELE SHIFT, Christendom in beweging, Brian McLaren, Kok, Utrecht, 288 blz, € 22,99

=======

Brian McLaren vertelt openhartig dat hij is opgegroeid ‘binnen een fundamentalistische christelijke traditie die bekendstaat als de Plymouth Brethren (verwant aan de vergadering van gelovigen)’, en hij vermeldt: ‘We kenden geen officieel motto, maar was dat wel zo geweest, dan had het zomaar “Ons geloof is onwrikbaar” kunnen zijn’ (12).Tja, daar kom ik óók vandaan. Dit boek is niet alleen voor de Brethren van grote actualiteit, maar voor leden van allerlei kerken van soortgelijke signatuur. Maar wie zich afvraagt hoe de auteur uitkomt met zijn geloofsstandpunten, kan het maar beter direct weten: daar gaat het niet om (46). ‘Als dit boek je niet boos maakt, als het je hart niet breekt, dan heeft het zijn uitwerking gemist’ (90) - maar juist níet omdat er een aantal geloofsstandpunten aan de kant worden gezet.
 

Wat is dan wél het onderwerp? Dit: wie is God? In hoofdstuk 5 worden we uitgenodigd om een viertal godsbeelden te volgen: van God 1.0 via God 2.0 en God 3.0 naar God 4.0 - maar dat is nog niet genoeg (117), want het is een onbeholpen term die niemand zou moeten gebruiken (127), maar het is wél de uitkomt van de ‘migratie’, de ‘shift’ waarheen wereldwijd onder christenen een beweging gaande is. In een centraal gedeelte (152v) vertelt de auteur hoe hij op een reis door Afrika vast kwam te zitten doordat hij in Burundi z’n vliegtuig miste, en hoe hij daar iemand ontmoette die hem tijdens zijn verblijf hielp om met open ogen verder te reizen. En met name om - wat hij al eerder had beschreven (67v) - de kern van het christendom te leren onderscheiden: leren hoe je God kunt liefhebben. En leren hoe je dat aan elkaar kunt leren: de kerk als school van Gods liefde. Hoe ziet de kerk van de toekomst eruit? Dat is meer dan een shift, het raakt de diepste kern van de kerk. Het is, zoals hoofdstuk 7 heet, ‘DIE SCHITTERENDE ROMANCE’ - een verhaal dat ik niet zal proberen samen te vatten. Dat moet je zelf maar lezen.

Wij als christenen hebben het maar al te veel over de vraag hoe onze kerken gered kunnen worden. Maar misschien ‘is het mogelijk dat ons verlangen om onze geliefde religieuze instituten en tradities te redden in de praktijk juist de ondergang ervan versnelt? Zou het kunnen dat Gods Geest de kerk oproept om niet langer te proberen zichzelf te redden, en in plaats daarvan samen met God de wereld te gaan redden? Zou het kunnen dat het schenken van jezelf om de wereld te helen de enige manier is waarop de kerk haar eigen ziel nog kan redden?’ (171).

Misschien wél, méér dan misschien. Er staat in dit boek veel waar je kritische kanttekeningen bij kunt plaatsen. Maar dit helpt je wél om de kern te zien waar het om gaat. De Heilige Geest, zo gelooft Brian McLaren, heeft ons zover gebracht: we moeten worden bekeerd binnen ons eigen geloof, en gedurende dat proces te ervaren dat ons hart verandert, zodat we sámen deze shift aan kunnen gaan (202v). Met een opengebroken hart (211). Goed nieuws, dat vreugde brengt voor alle mensen (255), en dat ons laat genieten van de gemeenschap aan Gods tafel.


Wat is dan wél het onderwerp? Dit: wie is God? In hoofdstuk 5 worden we uitgenodigd om een viertal godsbeelden te volgen: van God 1.0 via God 2.0 en God 3.0 naar God 4.0 - maar dat is nog niet genoeg (117), want het is een onbeholpen term die niemand zou moeten gebruiken (127), maar het is wél de uitkomt van de ‘migratie’, de ‘shift’ waarheen wereldwijd onder christenen een beweging gaande is. In een centraal gedeelte (152v) vertelt de auteur hoe hij op een reis door Afrika vast kwam te zitten doordat hij in Burundi z’n vliegtuig miste, en hoe hij daar iemand ontmoette die hem tijdens zijn verblijf hielp om met open ogen verder te reizen. En met name om - wat hij al eerder had beschreven (67v) - de kern van het christendom te leren onderscheiden: leren hoe je God kunt liefhebben. En leren hoe je dat aan elkaar kunt leren: de kerk als school van Gods liefde. Hoe ziet de kerk van de toekomst eruit? Dat is meer dan een shift, het raakt de diepste kern van de kerk. Het is, zoals hoofdstuk 7 heet, ‘DIE SCHITTERENDE ROMANCE’ - een verhaal dat ik niet zal proberen samen te vatten. Dat moet je zelf maar lezen.

Wij als christenen hebben het maar al te veel over de vraag hoe onze kerken gered kunnen worden. Maar misschien ‘is het mogelijk dat ons verlangen om onze geliefde religieuze instituten en tradities te redden in de praktijk juist de ondergang ervan versnelt? Zou het kunnen dat Gods Geest de kerk oproept om niet langer te proberen zichzelf te redden, en in plaats daarvan samen met God de wereld te gaan redden? Zou het kunnen dat het schenken van jezelf om de wereld te helen de enige manier is waarop de kerk haar eigen ziel nog kan redden?’ (171).

Misschien wél, méér dan misschien. Er staat in dit boek veel waar je kritische kanttekeningen bij kunt plaatsen. Maar dit helpt je wél om de kern te zien waar het om gaat. De Heilige Geest, zo gelooft Brian McLaren, heeft ons zover gebracht: we moeten worden bekeerd binnen ons eigen geloof, en gedurende dat proces te ervaren dat ons hart verandert, zodat we sámen deze shift aan kunnen gaan (202v). Met een opengebroken hart (211). Goed nieuws, dat vreugde brengt voor alle mensen (255), en dat ons laat genieten van de gemeenschap aan Gods tafel.

Laat hier een reactie achter0 Reactie(s):

Recente artikelen

12
september
Ik houd mezelf JHWH voor, voortdurend’ (Psalm16:8) ‘Waak over mij, God!’ (Psalm 16:1)   Soms (vaak, misschien wel altijd) weet

Lees verder >>

01
september
interTXT   U6   Vijfentwintig kilometer boven NImes vind je zonder problemen het plaatsje Uzes. Wij zijn daar wel eens

Lees verder >>

23
july
Zou het niet prachtig zijn als er zo’n tempel was, net als bij Ezechiël, waaruit een rivier stroom die leven

Lees verder >>

Bekijk het blogarchief